Nowa strona jest w nadal w trakcie budowy. Na bieżąco uzupełniane informacje będą dostępne już wkrótce…

Specjaliści Centrum Medycznego Ułańska

Czym zajmuje się pediatra?

Nie bez powodu mówi się, że dzieci są jednymi z najtrudniejszych pacjentów. Najmłodsi wymagają nie tylko fachowej opieki lekarskiej, ale także odpowiedniego podejścia. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ pediatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami dziecięcymi.

Pod opiekę lekarza pediatry podlegają wszystkie dzieci od chwili urodzenia, aż do ukończenia 18. roku życia. Czasem zdarza się jednak, że na prośbę rodziców pediatrzy zajmują się także starszymi osobami. Jednak wszelkie działania pediatry są skoncentrowane wokół opieki nad dziećmi oraz ich prawidłowego rozwoju. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to właśnie przez pierwszy okres życia kształtuje się zdrowie młodego człowieka.

Pediatra to lekarz pierwszego kontaktu dla każdego dziecka, które regularnie je bada, więc, jako pierwszy powinien dostrzec niepokojące objawy. Właściwie rozpoznanie objawów i skuteczna diagnoza mogą sprawić, że choroba zostanie szybciej wykryta. U dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ znacznie gorzej przechodzą one rozmaite dolegliwości i trudniej je znoszą – w porównaniu do dorosłych.

Właśnie dlatego pediatria jest wbrew pozorom bardzo zawiłą dziedziną medycyny. Każdy student medycyny początkowo kształci się w zakresie pediatrii ogólnej. Następnie w trakcie dalszej edukacji zawodowej wybiera on inne specjalności, na przykład onkologię dziecięcą lub endokrynologię dziecięcą.

W centrach medycznych pediatrzy zajmują się fachową oceną stanu zdrowia, którą można określić na przykład na podstawie wykonywania regularnych bilansów zdrowia. Wskazują one na prawidłowość rozwoju i wykonywane są w określonych latach życia dziecka. Lekarz specjalista w zakresie pediatrii bardzo często zajmuje się również profilaktyką. Jednak pediatra przeprowadza nie tylko regularne kontrole stanu zdrowia, ale bardzo często musi leczyć ostre i przewlekłe choroby dziecięce. Mogą one dotyczyć układu pokarmowego, oddechowego lub nerwowego.

Lekarz pediatra jest również odpowiedzialny za wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, zaburzeń oraz wad związanych ze zdrowiem i rozwojem dziecka. Właśnie dlatego ten lekarz powinien wyróżniać się określonymi cechami charakteru.

Jaki powinien być dobry pediatra?

Wiedza oraz doświadczenie są bardzo ważne w zawodzie lekarza pediatry, jednak równie ważne jest odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. Zazwyczaj dzieci mogą być przerażone, gdy trafiają do przychodni czy szpitala. Zadaniem lekarza pediatry jest zbadanie małego pacjenta bez wywoływania u niego niepotrzebnych stresów. Właśnie dlatego bardzo często pediatrię, jako swoją specjalizację, wybierają ci studenci medycyny, którzy lubią dzieci i potrafią z nimi właściwie postępować.

Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak znacznie ułatwia lekarzowi codzienną pracę. Dobra współpraca z pacjentem może być bowiem bardzo pomocna w stawianiu diagnozy, ale też jest istotna w późniejszym leczeniu.

Szanowni pacjenci,

Pragniemy poinformować, iż Centrum Medyczne
Ułańska jest profesjonalnie dostosowane do wszelkich wymogów
bezpieczeństwa dotyczących zakażeń SARS-CoV2. Spełniamy wszelkie normy
wymagane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia
oraz wytyczne polskich i światowych towarzystw naukowych. Jesteśmy
codziennie w gotowości, aby w tym trudnym okresie świadczyć dla Państwa
usługi medyczne osobiście, a także z uwagi na szeroko pojęte
bezpieczeństwo Państwa oraz naszego personelu, pragniemy przedstawić
możliwość WIZYT ELEKTRONICZNYCH ON-LINE W FORMIE VIDEO i
TELE-KONSULTACJI.

Zapraszamy do kontaktu zapewniając, jak zawsze,
profesjonalną, specjalistyczną opiekę medyczną.

centrumulanska21@gmail.com

Życzymy zdrowia !
zespół Centrum Medycznego Ułańska.